Reklam
Zeynep HAŞEMİ

Zeynep HAŞEMİ

Konuk Yazar

BAHANELERE BAHANE ÜRETMEYİN HANIMLAR

16 Kasım 2021 - 11:12

 

Üreten kadınlara oldum olası saygı duyuyor, takdir ediyorum.
Bahanelerin ardına saklanmadan oturup hazır yemeyi alışkanlık haline getirmeden, sahip olduğu imkanları degerlendirip üretime katkı sunan kadınlar başımızın tacıdır.


Bahanelerin ardına saklanan insanlara örnek olmalıdırlar.

Anadolu kadını daima üretmiştir
Eşine destek olmuştur. Hatta öyle azımsanmayacak paralar kazanmış evin bütçesine katkı sunmanın ötesine geçip ev araba almıştır. Aşağı yukarı tüm bölgelerimizde kadının ev ekonomisine katkısı neredeyse erkekle eş değer seviyeye gelmiştir. Pek çok kentimizi gezme fırsatım oldu ama Karadeniz bölgesi kadının bütçeye sunduğu katkı gözle görünür vaziyette. Yol üzeri mısır satanı mı dersiniz, yüksek rakımlı yol kenarlarında evde kurduğu turşuları satanı mı dersiniz, binbir emek verip meyve aromalı erişte kurutup satanımı dersiniz...

İstisnaları saymazsak Anadolu kadını emektardır şikayeti sevmez çare üretmeyi sever. İstisna dedik çünkü üretime katkı sunmadan sürekli şikayet ve israf eden kadınlarımız da vardır yazık ki. Neyse biz o hımbıl hazır lokmacı kadınlarımızı bir kenara bırakıp üreten kadınlarımıza teşekkür edelim.

Anılarımda yer etmiştir kadın ve emek
Rahmetli babaannem, annem kilim dokurlardı.
Yün eğerir düzinece çorap örerlerdi. Şimdi artık hayvancılığın azalması ve sentetiğin artmasıyla bu dokuma ve yün çorapların yerini şiş ve tığ ile yapılan patikler aldı. Şartlar değişmiş olabilir ama kadınımızın üretimi devam ediyor.
Üreten kadınlardan biri de Ordu'da el emeği yöresel ürünler yapan ve "Organiklezzetler52" instagram hesabıyla  Türkiye'nin her yerine gönderen Nurten Demirci hanım.

Fotoğrafta gördüğünüz rengarenk meyve aromalı erişteler onun maharetli ellerinden çıkma. Zor şartlarda kıt imkanlarla bu ürünleri satarak üretime katkı sunmaktadır. Kendisine teşekkür ediyor bu azim ve gayretin bahaneler ardına saklanan kadınlarımıza örnek olmasını temenni ediyorum. Bahanelere bahane bulmayın sevgili hanımlar ! Daima üretici olun üretmeden tüketmek asalak haşerata mahsustur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum