• Reklam
Reklam
Zeynep HAŞEMİ

Zeynep HAŞEMİ

Konuk Yazar

Düşmekten korkuyorsan zirveye ulaşamazsın!

06 Mayıs 2023 - 13:57

Hayat Merdiven gibidir. Her insan hayatında Merdiven kırıklığı yaşamıştır. Merdiven kırıklığı nedir diye merak ediyorsunuzdur eminim. Çocukken iki katlı, taştan örülmüş bir evimiz vardı.

Evimizin büyükçede bir çatıya sahipti. çatının merdivenleri de tahtadandı. Eskimiş bu merdivenleri korka korka çatıya çıkar manzarayı seyrederdim. Elimde abimin dürbünü uzakları dağı tepeyi gökyüzündeki kuşları gözlemlerim. Çatı benim için bir hazine adası gibiydi. Eskimiş ya da ihtiyaç duyulmayan eşyalar saklı tutulıyordu burda. Bu eşyaları karıştırmak bana büyük keyif verirdi. Onun için sık sık çatıya çıkardım.

Çıkardım çıkmasına fakat tahtadan olan merdivenler bir kağnının tekerleğinden çıkan ses gibi gıcırdıyor, adeta çökecekmiş gibi çatırdıyordu. Her çıkışım adrenalini yüksek zaman dilimini barındırıyordu. Korkum "Ya bir gün merdiven kırılıp aşağı düşersem" di. Hani derler ya insanın korktuğu başına gelir diye.
Benim de öyle olmuştu. Bir gün yine çatının merdivenlerini korkarak tırmanırken çaaat diye bir ses eşliğinde kendimi merdivenden yuvarlanır buldum. Korktuğum başıma gelmişti. İşte tam anlamıyla merdiven kırıklığı yaşamıştım.

Üst merdivenden bir anda alt merdivenlere düşmüştüm. Canım acımış, korkudan yüreğim ağzıma gelmişti. Kanayan dizimi tutup bir süre merdivenin başında oturup ağlamıştım. Ama çatıya çıkmaya, merdivenleri tırmanmaya ara vermemişti.


Tamir edilen merdivenleri yıllarca tırmanmıştım. O günden beri hayatı bir merdivene benzetirim. Tırmanırken korkularımız, heyecanlarımız zorluklarımız olur. Hatta bazen merdiven kırılır yuvarlanırız. Fakat pes etmez, tüm acılarımıza rağmen düştüğümüz yerden doğrulur yeniden yola devam ederiz.

Merdivenleri tırmandıkça yükselirsiniz. Hedefiniz zirveye ulaşmak ise merdiven kırıklığından asla korkmayın, tamir edin ve yola devam edin... Korkanlar asla zirveye ulaşamazlar. Başarı cesaretin diğer yarısıdır. Başarmak istiyorsan cesur olmalısın.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum