BAHÇEDE BİR ARAP YASEMENİ

 

Ayın gölgesinde beyazı edalı

Naif, kırılgan dalları sanki sonsuzca kucaklamış ağacı

 

Kokusunu vermiş gecenin yüreğine

Ayın gölgesinde

Bahçede bir Arap yasemeni

Tılsımı paylaşmış gecenin bedeninde.

 

 

SEVMEKTİR HAYAT

 

“Saçak altına sığınmış

Göçmen kuşun

Kar tanecikleri arasında

Düşen beyaz tüyünü de

Görebilmek

İşte

Sevmek”

Sunay Akın

 

Sevmek, dünya kurulduğundan beri süregelen, sevgiden yaratılan insanın en soylu, en güzel, en yüce duygu... Kimi zaman tarihe imza atmış, türkülere, romanlara, masallara konu olmuş. Sevgi, aslında dünyanın tılsımı…

Sevgi dünyaya anlam katan; aslında tüm canlıları iyileştiren yüce bir duygu… Sevgiyi paylaşmak, sevgi tohumları ekmek tüm dünyayı güzelleştirir; tüm insanlığın yaralarına ilaç olur. Ve insan sevdiği için dünyaları yakabilir. Sevmek öyle bir şey ki, insan sevdiğinin gözünden her şeyi okuyabilir. Gözler ruhun aynasıdır, ama bakmasını ve bakabilmesini bilene... Sevmek kimi zaman anne olur, kimi zaman çocuk, kimi zaman eşya, bir tas suyunu verdiğiniz köpeğiniz, kediniz, kuşunuz ya da bir çiçek tohumunu toprakla buluşturup, su verdiğiniz çiçeğiniz… Bütün dünyayı sevebilir, sevgiyle kucaklayabilirsiniz.

 

SEVGİ EMEK İSTER

Bir anne çocuğu için uykusuz, aç, yorgun; ama şikâyet etmeden günler geçirebilir. Bir baba çocuğunun geleceği için gündüz işinin yanında, gece vardiyasına gidebilir. Bir insan sevdiği köpeği öldüğü zaman günlerce ağlayabilir. Sevmek bir çiçek tohumunu toprakla buluşturup, suyunu vermektir. Ah sevmek! En yüce duygu… Fedakârlık, merhamet, şefkat, hatta vicdan seven yüreklerde yaşayandır. Sevgi, emek gerektirir. Beslediğiniz müddetçe yaşar.

 

VE ALLAH SEVGİSİ

Ve en büyük sevgi; sonuçta sizin ulaştığınız en güzel sevgi ilahi sevgidir. Allah sevgisi. Tüm sevgiler sonuçta ona ulaşır, çünkü Yunus’un dediği gibi, Yaratılanı severiz Yaradan’dan dolayı…

 

SEVGİ, SENİ DİLERİM TÜM EVREN İÇİN…

Sevgi, sonuçta beslendikçe büyür, derinleşir. Sevgi, en değerli hediyedir, insana. Sevgiyle yaptığınız her eylem dingileştirici bir ışık olarak döner size. Dünyayı güzelleştirecek olan bu yüce duyguya sahip olan insanlardır.