Kyaseri'nin Melikgazi İlçesine bağlı Eskişehir Bağları olarak adlandırılan ve ağırlıklı olarak Suriyeli vatandaşların yaşadığı Danişmendgazi Mahallesi dün gece adeta savaş alanına döndü. 6 yaşındaki Suriye uyruklu bir kız çocuğuna yine Suriyeli bir sığınmacı tarafından tecavüz edildiği iddiası olayların çıkmasındaki ilk kıvılcımı çaktı. 

Gece geç saatlerinde çok sayıda polis ve sağlık ekiplerinin sevk edildiği bölge adete yangın yerine savaş alanına dönüştü. 

Eskişehir Bağları'nda ne oldu?

Dün akşam akşam saatlerinde ilçesinde Suriye  uyruklu bir şahsın 6  yaşındaki bir kız çocuğuna taciz ettiği ifade edildi.  Bunun üzerine Mahallede kalabalık bir grup, taciz olayılı gerçekleştirdiği iddia edilen Suriyeli vatandaşı linç etmek istedi.

daha sonra olaylar büyüdü ve mahallede bulunan ve Suriyeli vatandaşlara ait dükkan, iş yerleri ve araçlar ateşe verilmeye başlandı.  bölgeye çok sayıda polis ve güvenlik ekipleri sevk edildi ve öfkeli kalabalığa müdahale etti. 

İddiaya göre, Danişmentgazi Mahallesi'nde yabancı uyruklu bir kişi, 5 yaşındaki yabancı uyruklu çocuğu tacizde bulundu!

Görgü tanıklarının mahallede meydana gelen taciz olayını görmesi üzerine  tacizi gerçekleştiren Suriye uyruklu vatandaşı yakaladı. Daha sonra kalabalık gurup tarafından linç edilmek istendi.

Olay yerine Kayseri Emniyet Müdürlüğü'nce çok sayıda polis çevik kuvvet ve özel harekat polisi sevk edildi. Olay yerine Sağlık ekipleri ve itfaiye ekipleri de sevk edildi

Taciz iddiası ile linç edilmek istenen şahıs özel harekat ekiplerince alındı

Gece oldukça hareketli saatlerin yaşanıdığı Eskişehir Gecekondu önleme bölgesi Danişmendgazi Mahallesi'ned taciz olayına karışan şahıs özel harekat polisi ekipleri tarafından alındı. Kalabalık grup daha sonra mahallede bulunan ve Suriyeli vatandaşlara ait iş yerleri otomobil ve motorsikletleri ateşe vermeye başlladı. 

Polis ekipleri olayı önlemek için tomalarla müdahale etti. 

Öfkeli kalabalık Danişmendgazi mahallesinde grup araçları ters çevirirken bazı iş yerlerini de ateşe verdi. TOMA araçları ile müdahale edilen olayda polisin, kalabalığı dağıtmak için yoğun çaba harcadı.

POLİS İLGENELİNDE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALDI

danişmendgazi Mahallesinde meydana gelen taciz olayı sonrasında öfkeli kalabalığın Suriyeli vatandaşlara yönelik saldırıları Eskişehir Bağları dışına çıktı şehrin muhtelif yerlerine de sıçradı. Olayların çeşitli mahallelerde yaşayan Suriyeli vatandaşlara ait işyerlerine de sıçraması üzerine Kayseri polisi şehir genelinde geniş güvenlik önlemleri aldı. ve gece boyunca şehrin genelinde   güvenlik önlemleri artırıldı!dı.   

 

Haber: Mustafa DURAN / AYAKLIGASTE.COM