Atatürkçü Düşünce Derneği Kayseri Şube Başkanı Haluk Bilgesay Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk anıtına yapılan baltalı saldırıyı kınadı.  Bilgesay yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

16 Haziran 2024 Kurban Bayramının 1. günü, Kayseri Cumhuriyet alanında bulunan ulusal ve yerel günlerde saygı duruşu ve İstiklal marşı ile birlikte törenlerin yapıldığı Atatürk Anıtı’na kara çarşaflı bir kadın ve bir erkek saldırganın Anıta balta ile saldırıları biz Atatürkçüleri, yerel halkımızı ve ulusumuzu derinden üzmüş bulunmaktadır. (Saldırı görüntüleri ve videosu yerel basın ve yayın kuruluşlarında ve sosyal medyada yayımlanmıştır.)

Son zamanlarda giderek artan, yaratılan iklimden beslendiği, bazı siyasetçilerin ettikleri yemini yadsıyan açıklamalarından ve kimi kendini bilmez din adamı kılıklı Atatürk ve Laik Cumhuriyet düşmanlarının cezasız, hatta takipsiz kalmasından cesaretlendiği açık olan, değişmez önderimiz, kurtarıcımız ve kurucumuz Büyük Atatürk’e yönelik hakaret ve saldırıların bir örneği, 16 Haziran 2024 Pazar günü (Kurban Bayramının 1. Günü ve Babalar Günü) Kayseri Cumhuriyet Alanındaki Atatürk Anıtı’na balta ile saldırıp Anıt’ın tahrip edilmesiyle ortaya çıkmıştır. Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesine, Atatürk ilke ve devrimlerine, özellikle Demokrasinin olmazsa olmaz Laikliğe ve Atatürk’ün manevi kişiliğine yönelik bir saldırıdır bu.

Bu saldırıların beyinleri yıkanmış kiralık faillerinin; keşke “Yunan Kazansaydı” diyecek kadar vatan ve millet bilincinden yoksun meczupları, alternatif tarih yazıcılığına soyunmuş sözde akademisyenleri, 21. Yüzyılda saltanat ve hilafet özlemiyle yanıp tutuşan Üniter Ulus Devlet karşıtı tarih cahillerini baş tacı eden kimi bildik çevrelerden cesaret buldukları ortadadır.

Öte yandan; mobese kameraları ile her yer ve herkes izlenirken, bir yanında Valilik, diğer yanında Kocasinan Emniyet Müdürlüğü bulunurken, şehrin ortasındaki Atatürk Anıtı’na dakikalarca baltalarla yapılan bu saldırının nasıl olup önlenemediği (!) de  ayrıca açıklanmaya muhtaçtır.

Atatürk Anıtları, heykelleri ve büstlerinin birer yontu ve sanat eseri olmalarının ötesinde, Türk Ulusu’nun; Atatürk ve Kuvayı Milliye kahramanlarımız ile Ulusal Bağımsızlık Savaşımızın kazanılması ve 100 yıldır devletimizin bölünmez bütünlüğünün korunması için canlarını veren Aziz Şehitlerimize minnet, şükran ve saygı simgeleri olduğu unutulmamalıdır. Bu değerlere saldırmak kimsenin haddi değildir, cezasız da bırakılamaz. 

100 yıldır gölgesinde güvenle yaşadığımız Cumhuriyet Kubbemizin kilit taşı Atatürk ve Laikliktir. Türkiye Cumhuriyeti; bir orta çağ din devleti değil, laik bir hukuk devletidir.

Başta Devleti ve İli yönetenler olmak üzere her makamdaki kamu görevlileri, tüm siyasetçiler ve yurttaşlarımız bu kilit taşına dokunulmasına asla izin vermemelidir. Bu menfur olayı nefretle kınıyor, yakalanan faillerinin ve ardında destekçisi olanların araştırılarak bulunmasını ve cezalandırılmalarını bekliyoruz.