Selda AVCI

Selda AVCI

TUZLU KAHVE..

HOŞGELDİN YA ŞEHR-İ RAMAZAN!

12 Nisan 2021 - 11:17

Ramazan geliyor diye sevinmek imandandır.
Ramazan ayının başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennem ateşinden kurtuluştur...
Evet, efendim yarın itibari ile ''On Bir Ayın Sultanı Ramazan'' ayının ilk gününü yaşayacağız inşallah.
Geçtiğimiz yıl Ramazan ayını yaşayan ve bu yıl göremeden ahirete intikal edenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Bu yılda çok şükür Ramazan ayına ulaştık, tamamlamak nasip olacak mı? Orucumuzu tamamlayıp Kadir Gecemizi, Ramazan Bayramımızı görebilecek miyiz orasını bilemiyoruz.
Ramazan ayına bizleri ulaştıran Rabbimize hesapsız şükürler olsun. Bu ayı layıkıyla yaşamayı, yaşatmayı hepimize nasip etsin inşallah.
Ramazan, İslam'ın temel esaslarından olan oruç tutmakla emredildiğimiz, her yılın bir ayına özel ibadet mevsimidir. Oruç, kul olduğumuzun farkına varma, nimetlerin değerini anlama, nefsi terbiye etme, toplumdaki muhtaç insanların durumlarını daha iyi anlama ve beden için bir perhiz olması gibi pek çok faydaları sayılabilecek bir ibadettir.
Hadis- i Şerif'te 'Oruç tutunuz ki, sıhhat bulasınız' buyrulmuştur.
En önemli ibadetlerimizden biridir ''Oruç İbadeti'' nefsimizi terbiye ettiğimiz, aç olanların halinden anladığımız, pişirdiğimiz yemeklerimizi konu, komşu ile paylaştığımız, bereketine birebir şahit olduğumuz bir aydır. On Bir Ayın Sultanı Ramazan ayı ne güzel bir aydır bu ay böyle, insanların manevi duygularının yoğunlaştığı, dargınların barıştığı, nefis ve vicdan muhasebesinin aynı anda yapıldığı.
Bu yılda yine geçtiğimiz yıl gibi biraz buruk bir Ramazan geçireceğiz, teravih namazının olmadığı, toplu iftar yemeklerinin yenmediği, aile efradı ile bir araya gelinerek kocaman sofralar kurulup yenilen yemeklerin olmadığı.
Buruk olmaya buruk bir Ramazan ama birde şu yönünden bakalım dilerseniz. En azından aynı isimlerin o yemekten, diğerine koşma telaşlarına bu yılda şahit olmayacağız. Gösterişli ve şatafatlı toplu iftar yemeklerindeki çöpe giden, israf edilen ekmekler, yemekler olmayacak. Belki de o ekmekler ve yemekler gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşacak.
Benim şahsi düşünceme gelince geçtiğimiz Ramazan aylarında iftar daveti yapan isimlerin bu Ramazan çabalarını fakir, fukaraya yöneltmesidir. Ramazan ayı paylaşmak demektir, çünkü bizim dinimizde Hadis-i Şerif'te ''Komşusu açken, tok yatan bizden değildir'' buyrulmuştur. Bu hadis-i şerifi kendimize örnek alarak, çevremize daha duyarlı gözlerle bakarak, açın halinden anlayarak, paylaşarak Ramazan'ın güzelliğine güzellik katalım! Bugünlerde belirli saatlerde, sokaklar sessiz sedasız, herkes toplum ve kendi sağlığı için evde kal çağrılarını dinleyerek evlerine çekildiler.
Ramazan eğlenceleri, Ramazan sokakları, teravih namazları yok, özlediğimiz, hasretle beklediğimiz birçok şey yok ama Allah var, gam yok! Allah ol dediği anda her şey eskisinden daha güzel olur. Gelecek güzel günler çok yakında, ihtiyacımız olan tek şey sadece biraz daha sabır. Emin ol Türkiye'm biz bu süreci birlikte atlattıktan sonra, daha güçlü ve daha emin adımlarla ayağa kalkacağız. Ben buna canı gönülden inanıyorum. Ümitsizliğe yer vermeyeceğiz. Biz bu günleri de birlikte atlatacağız.
Ben bu vesile ile Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını. Hastalıklara şifa, dertlilere deva olmasını diliyorum. İçinde bulunduğumuz salgın hastalıktan kurtulmamıza hayırlı, huzurlu, sağlıklı bir şekilde geçmesi dileği ve duası ile hepinize hayırlı Ramazanlar diliyorum...
Hoş geldin evlerin bereketi! Hoş geldin ‘’On Bir Ayın Sultanı’’ Hoş geldin gönüllerin sultanı!

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum