Reklam
Metin KÖSEDAĞ

Metin KÖSEDAĞ


Bayram ve biz...

09 Mayıs 2022 - 13:25

KLASİK bir söz vardır ya “Bu bayram kardeşlik ve dostluk bağlarının daha pekiştiği, düşmanlıkların ortadan kalktığı barışın ve huzurun egemen olduğu bir ortama vesile olsun” diye. Her bayram öncesinde temenni olarak söylenir. Devlet büyükleri, idareciler, din adamları vs. İşte bu noktada dini bayramlarımızdan “Ramazan”ı bir kez daha hep birlikte idrak ediyoruz.

Hiçbir ayrım gözetmeden, aynı inançla, aynı duygu, düşünce ve temennilerle. Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi “bu bayramın tüm insanlığa İslam âlemine, hayırlar getirmesini diliyoruz, kardeşliğe barışa ve huzura vesile olmasını diliyoruz.”

Bunu ifade ediyoruz. Üstelik bu düşünce ve temennilere “daha çok ihtiyaç duyulduğu bir zaman” dilimindeyiz. Onun içindir ki bu duygu, düşünce ve temennilerin bu zamanda daha anlam kazandığını söyleyebiliriz. Çevremiz, kısacası İslam coğrafyası yani orta doğunun büyük bölümü ateş çemberi içindeyken, özellikle “Müslümanların yerinden yurdundan edildiği”, acımasızca katledildiği bir ortamdayken temenni yetersiz kalıyor.

Geçtiğimiz bir iki bayram öncesinde ve bayram gününde bile yaşanan “bu katliamların, işkence ve zulümlerin” hiç olmazsa bu bayramda son bulması, silahların susması en büyük dileğimiz olsa gerek. İşte bu açıdan baktığımızda bayramların anlamı daha da bir anlam kazanıyor.

Bayramlarda edilen dualar, temenni ve dilekler, kısacası bayramın anlamını ifade eden sözcüklerin anlamlaştığı gerçeğini görüyoruz.

Bunun için bayramların önemini anlatmaya cümlelerin yetmediğini söylüyorum. Her bayram öncesinde adettendir yazılan yazıların her yıl üç aşağı beş yukarı aynı cümlelerle bittiğini biliyorum.

Ben yine de bu “Bayramlık” yazımı şu ifadelerle bitirmek istiyorum;

Bayramlar kardeşlik, barış ve dostluğun pekiştiği, küskünlüklerin ortadan kalktığı, yoksulun, öksüz ve yetimin ve garibin sevindirildiği, ender ve en anlamlı günlerimizdendir.

Bu vesile ile tüm düşmanlıkların, fitne ve fesadın, ortadan kalkması, İslam coğrafyasındaki kanın durması, herkesin birbiriyle dostça kucaklaması dileği ile herkesin bayramını can-ı gönülden kutluyorum..

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum